Ordföranden har ordet

Även om snön i skrivande stund ligger kvar har vi förhoppningsvis våren i antågande och med det avslutar vi luftskyttet och välkomnar en ny utomhussäsong i Lidköpings PF. Vi ser fram med tillförsikt mot en säsong som förutom prestigetyngda klubbmästerskap bland annat bjuder oss ett SM på nära håll i Göteborg!


Vi började säsongen med den traditionsenliga Fältserien och fortsätter med att på tisdag dra igång HJ-serien. Den vanliga träningen startar torsdag 13 april. Vidare under säsongen vill jag flagga för tävlingen Lidköpings Precision som föreningen arrangerar den 19 augusti. Både vid tävlingen och vid den föregående städdagen 15 augusti behövs medlemmarnas insats!


Det är medlemmarna som är föreningen och jag vill understryka att allas bidrag, stort som litet är värdefullt. Har du en idé om något vi kan utveckla, en rolig skjutning eller bara något du tänker du kan bidra med, kontakta någon i styrelsen!
Tillsammans gör vi vår förening.

Med hopp om många roliga skjutningar, god kamratskap och fina prestationer.
Väl mött på skjutbanan!
Skyttehälsningar
Johan Sundkler
Ordförande LPF